Academic and Administrative Committees Membership 2009-2010

    UNDERGRADUATE PROGRAM

Undergraduate Curriculum Committee

    Bob Latta – Co-Chair and Calendar Oversight
    Elizabeth Welsh – Co-Chair and Calendar Oversight (Educational Leave July 1st, 2009 – June 30th, 2010)
    Alan Pinder - Member
    Edna Staples - Member
    Nancy McAllister-Irwin - Member
    Mindy McCarville - Member
    Jennifer Van Dommelen – Member
    Connie de Sousa - Member
    Dalhousie Association of Biology Students Representative (Ex officio)
    Dalhousie Association of Marine Biology Students Representative (Ex officio)
    Biology Chair (Ex officio)

Honours and Undergraduate Student Awards Committee

    Alan Pinder – Chair, Co-ordinator Honours Class, Marine Advisor
    Pat Collins - Administrative Executive, Co-ordinator Honours Class, Biology Advisor
    Bill Pohajdak – Member, Co-ordinator Honours Class, Biology Advisor, Undergraduate Research Committee Representative
    Jonathan Wright – Member, Biology Advisor
    Bob Latta – Member, Biology Advisor
    Mindy McCarville – Member, Biology Co-op Advisor
    Christophe Herbinger – Member, Marine Advisor
    Nancy McAllister-Irwin – Member, Marine Co-op Advisor

Transfer Credits

    Edna Staples
    One additional person to be appointed

TA Co-ordinator

    Christine Beauchamp (will be replaced by limited term appointee in 2009/10)

Teaching Equipment Funds Advisory Committee

    Gillian Gass – Member
    Jennifer Van Dommelen – Member
    Julie Walker - Member
    Steve Fry – Member

    GRADUATE PROGRAM

Graduate Directorate

    Hal Whitehead - Graduate Co-ordinator
    Sandra Walde - Member
    Joe Bielawski - Member
    Stream Chairs - Members (listed below)
    Allison King - Graduate Student Member
    Liz Fairhurst – Graduate Student member

Stream Chair Ecology and Evolutions
    Tamara Romanuk
    Mark Johnston
    Paul Bentzen (floating Chair for Streams A and C)

Stream Chair Cell/Molecular Biology and Genetics

    Jonathan Wright
    Paul Bentzen (floating Chair for Streams A and C)

Stream Chair Organismal Biology, Physiology and Development

    Sophia Stone

Stream Chair Agrobiology

    Raj Lada (NSAC)

Graduate Admissions and Scholarships Committee

    Sandra Walde – Chair
    Pat Lane - Member (Replacing Alastair Simpson, July 1st, 2009 – June 30th, 2010)
    Arunika Gunawardena – Member
    Heike Lotze – Member (Replacing Boris Worm, July 1st, 2009 – June 30th, 2011))
    Christophe Herbinger – Member
    Allison King – Graduate Student Member

Lett Committee

    Julie Walker - Committee Administrator
    Stephanie Boudreau - Graduate Student Member
    Leona Chu - Graduate Student Member
    Department Chair – Member

Postdoctoral Fellowship Committee

    Bill Pohajdak - Chair
    Sina Adl

Graduate Modules Coordinator

    Joe Bielawski
OTHER DEPARTMENT COMMITTEES

Chair Advisory Committee

    Bob Latta – Co-Chair Curriculum Committee
    Elizabeth Welsh – Co-Chair Curriculum Committee (Educational leave, July 1st, 2009 – June 30th, 2010)
    Hal Whitehead - Graduate Coordinator
    Julie Walker – Chair Space Committee
    Julie Walker - Departmental Administrator
    Sophia Stone - Member at Large
    Todd Bishop - Member at Large

Appointments, Tenure, Promotion and Faculty Awards Committee

    Robert Scheibling – Chair (Sabbatical, Jan. 1st, 2010 – June 30th, 2010)
    Mark Johnston – Member and Faculty Awards Coordinator (Chair, July 1st, 2009June 30th, 2010)
    Mindy McCarville – Member
    Bill Freedman – Member (Replacing Jeff Hutchings, Sabbatical, July 1st, 2009 – June 30th, 2010)
    Daniel Ruzzante – Member
    Bill Pohajdak – Member

IT Advisory Committee

    Joe Bielawski – Chair
    Gillian Gass – Member
    Elizabeth Welsh – Member (Educational Leave, July 1st, 2009 – June 30th, 2010)
    Jennifer Van Dommelen - Member
    Julie Walker - Member
    Steve Fry - Member
    Bev Rodgerson - Member

Overhead and Other Discretionary Funds Advisory Committee

    Julie Walker - Chair
    Patrice Côté – Member
    Department Chair - Ex officio

Social Committee

    Sara Iverson - Chair
    Sina Adl – Member
    Connie de Sousa – Member

Space Committee

    Edna Staples - Member
    Alan Pinder – Member
    Brian Hall – Member
    Steve Fry – Consulting Member (non-voting)
    Department Chair - Ex officio

Environment Committee

    Alastair Simpson – Chair (Sabbatical, Jan. 1st, 2010 – June 30th, 2010)
    Bill Freedman - Member
    Elizabeth Welsh – Member (Educational Leave, July 1st, 2009- June 30th, 2010)
    Steve Fry – Member
    Krista Patriquin - Member

Seminar Committee

    Ryan Kerney – Co-Chair
    Patrice Côté – Co-Chair
    Marta Coll - Member
    Kathy Dunn - Member
    Daniel Gomez-Uchida - Member
    Chris Kozella - Member

Secretary Committee of the Whole
    Carolyn Young

Security

    Julie Walker

Safety, Aquatic Facilities and Equipment Loans

    Steve Fry

Library

    Mark Johnston
Greenhouse
    Carmen Mills
Imaging Suite
    Ping Li
Diving
    John Lindley
Photography
    Carey Isenor
Website

    Bev Rodgerson

Tours of Department

    Steve Fry
    Karen Smith

Senate Representative

    Mark Johnston

Updated July, 2009

HALIFAX, NOVA SCOTIA | CANADA B3H 4R2 | +1 (902) 494-3515