Academic and Administrative Committees Membership 2007-2008

  • UNDERGRADUATE PROGRAM

Undergraduate Curriculum Committee

  • Sina Adl – Chair (and Calendar Oversight)
  • Alan Pinder - Honours and Marine Biology Subcommittees Representative
  • Edna Staples - Biology and Advanced Major Subcommittee Representative
  • Nancy McAllister-Irwin -Marine Biology Co-op Representative
  • Mindy Oulton - Biology Co-op Representative
  • Bill Pohajdak – Member
  • Elizabeth Welsh – Member
  • Tamara Romanuk – Member
  • Liane Chen – Member (Replacing Jennifer Van Dommelen for 1 year)
  • Bob Latta – Transfer Credits
  • Connie deSousa -NSGEU Representative
  • Dalhousie Association of Biology Students Representative (Ex officio)
  • Dalhousie Association of Marine Biology Students Representative (Ex officio)
  • Biology Chair (Ex officio)

Honours and Undergraduate Student Awards (USA) Committee

    • Alan Pinder - Chair Marine Biology Program Advisor, Co-ordinator Honours class
    • Pat Collins - Administrative Executive Biology Program Advisor, Co-ordinator Honours Class
    • Bill Pohajdak - Biology Program Advisor, Co-ordinator Honours Class
    • Jonathan Wright - Biology Program Advisor
    • Bob Latta - Biology Program Advisor
    • Mindy Oulton - Biology Co-op Program Advisor
    • Christophe Herbinger - Marine Biology Programme Advisor
    • Nancy McAllister-Irwin - Marine Biology Co-op Program Advisor

Biology 20-credit Major and 15-credit Concentration Advisors

  • Mindy Oulton - Chair
  • Christine Beauchamp - Member
  • Todd Bishop - Member
  • Jeanne Breckenridge - Member
  • Edna Staples - Member
  • Elizabeth Welsh - Member
  • Jennifer Van Dommelen – Member

Biology Co-op Program Coordinator

  • Mindy Oulton

Marine Biology 20-credit Major Advisor

  • Robert Scheibling

Marine Biology Programmes Coordinator (exclusive of Co-op)

  • Alan Pinder

Marine Biology Co-op Programmes Coordinator

  • Nancy McAllister-Irwin

Transfer Credits

  • Robert Latta
  • Edna Staples

TA Co-ordinator

  • Christine Beauchamp

Teaching Equipment Funds Advisory Group

  • Todd Bishop - Chair
  • Jeanne Breckenridge - Member
  • Jennifer van Dommelen - Member
  • Julie Walker - Member
  • Steve Fry - Member

 

  • GRADUATE PROGRAM

Graduate Directorate

  • Hal Whitehead - Graduate Coordinator
  • Sandra Walde - Chair of Graduate Admissions
  • Joe Bielawski - Graduate Modules
  • Stream Chairs (listed below)
  • Aimee Lee Houde (BOGS Rep)
  • Jen Quinn (BOGS Rep)

Stream Chairs
Ecology and Evolution

  • Marty Leonard
  • Mark Johnston
  • Paul Bentzen (floating Chair for Stream A/C)

Stream Chair Cell/Molecular Biology and Genetics

  • Jonathan Wright
  • Paul Bentzen (floating Chair for Stream A/C)

Stream Chair Organismal Biology, Physiology and Development

  • Sophia Stone

Stream Chair Agrobiology

  • Jill Rogers (NSAC)

Graduate Admissions and Scholarships

  • Sandra Walde - Chair
  • Alastair Simpson - Member
  • Arunika Gunawardena - Member
  • Boris Worm - Member
  • Christophe Herbinger – Member

Lett Committee

  • Julie Walker - Committee Administrator
  • Stephanie Boudreau - Graduate Student Representative
  • Russell Easy - Graduate Student Representative
  • Tom MacRae – Biology Department Chair

Postdoctoral Fellowship Committee (NSERC/Killam)

  • Bill Pohajdak

Graduate Modules Coordinator

  • Joe Bielawski

 

OTHER DEPARTMENT COMMITTEES

Chair Advisory Committee

  • Sina Adl – Chair Curriculum Committee
  • Hal Whitehead - Graduate Coordinator
  • Julie Walker – Chair Space Committee, Administrative Officer
  • Tamara Romanuk - Member at Large (Assistant Professor)
  • Edna Staples - Member at Large (Instructor)

      Appointments, Tenure, Promotion and Faculty Awards

    • Robert Scheibling - Chair
    • Mark Johnston – Member and Faculty Awards Coordinator
    • Christine Beauchamp - Member
    • Jeff Hutchings - Member
    • Daniel Ruzzante - Member
  • Bill Pohajdak - Member

     
IT Advisory Group

  • Joe Bielawski – Chair
  • David Patriquin - Member
  • Elizabeth Welsh - Member
  • Julie Walker - Member
  • Steve Fry - Member
  • Bev Rodgerson - Member

Overhead and Other Discretionary Funds Advisory Group

  • Julie Walker - Chair
  • Jeanne Breckenridge - Member
  • Biology Department Chair - Ex officio

Social Committee

  • Sara Iverson - Chair
  • Sina Adl - Member
  • Connie deSousa – Member

Space Committee

  • Julie Walker - Chair
  • Christine Beauchamp - Member
  • Alan Pinder - Member
  • Brian Hall – Member
  • Steve Fry – Consulting Member (non-voting)
  • Biology Department Chair - Ex officio

Environment Committee

  • Alastair Simpson - Chair
  • Bill Freedman - Member
  • Lise Chapman - Member
  • Elizabeth Welsh - Member
  • Steve Fry – Member
  • Krista Patriquin - Member
  • Cory Matthews - Member

            Seminar Committee

  • Patrice Cote – Co-chair
  • Heike Lotze – Co-chair
  • Marta Coll - Member
  • Kathy Dunn - Member
  • Dylan Fraser - Member
  • Daniel Gomez-Uchida - Member
  • Chris Kozella - Member

            Secretary Committee of the Whole (COW)

  • Carolyn Young

            Security

  • Julie Walker

            Safety, Aquatic Facilities and Equipment Loans

  • Steve Fry

            Library

  • Mark Johnston

           
Greenhouse

  • Carmen Mills

Imaging Suite

  • Ping Li

            Diving

  • John Lindley

            Photography

  • Carey Isenor

           
Department Website

  • Bev Rodgerson

            Department Tours

  • Steve Fry
  • Karen Smith

    Updated September, 2007

    Top
HALIFAX, NOVA SCOTIA | CANADA B3H 4R2 | +1 (902) 494-3515